İşitme tarama testi nedir?

İşitme tarama testi yenidoğan bebeklerin doğuştan herhangi bir işitme probleminin olup olmadığını anlamak için uygulanan tarama testidir.

İşitme tarama testi neden yapılır?

Yenidoğan bebeklerde doğuştan bir işitme bozukluğu veya kaybı varsa belirlemek ve erken tehşis ve tedavi için yapılması zorunludur.

İşitme duyusu ne zaman oluşur

İşitme duyusu ve bebeğin diğer duygularının çoğu anne karnında oluşmaya başlar.Doğum sonrası gelişimi devam eder ve tamamlanır.

İşitme testi hangi bebeklere ve neden yapılır?

İşitme testi yenidoğan tüm bebeklere uygulanır.Uygulanma zamanı doğum sonrası ilk 1 ay içerisinde olmalıdır.Erken tanı ve tedavi için 1.ayında uygulanması gerekmektedir.

Bebeğin işitmesini Etkileyecek önemli faktörler

-akraba evliliği

-gebelikte geçirilmiş önemli enfeksiyonlar(kızamık gibi)

-Ailede(anne veya babanın ailesinde)doğuştan işitme kaybı olan bireylerin olması

-bebeğin sarılık olması(bilirubin düzeyinin 16,00’in üzerinde olması)ve fototerapi görme süresi

-yenidoğan yoğun bakımda alma süresi(mekanik ventilasyon dediğimiz solunum desteği yapan makinelere bağlı kalma süresi)

-kulaktaki anomaliler

  İşitme tarama testi nerede yapılır?  

İşitme tarama testi; Sağlık bakanlığı tarafından yeni doğan tüm bebeklere zorunlu hale getirilmiştir. .Çoğu devlet hastaneleri ve özel hastanelerde yapılmaktadır.

İşitme tarama testi nasıl yapılır.  

İşitme tarama testi aleti ana gövde ve kulağa yerleştirmek amacıyla yapılmış prop olarak iki kısımdan oluşur. Cihaza bebeğin doğum bilgileri kayıt edilerek kulak için olan prop(temiz ve kullanılamış)kulağa kulak memesi gerdirilerek kulak deliğine iyice yerleştirilir.

 

Prop kulağa yerleştirilmeden kulak memesine bastırılmadan masaj yapılarak kulak test için hazırlanır. Bunun nedeni bebeğin birden irkilmemesini önlemektir.

 

Test yapılırken bebek uyuyor veya sakin olmalıdır. Bebek huzursuz veya çok hareketli ise anne bebeği emzirerek sakin hale getirilmelidir.

 

İlk test anne ve bebek taburcu olmadan bebeğin ilk günlerinde yapılmalıdır. İlk yapılan testten bebeğin 1 veya 2 kulağına test yapılamayabilir .Bunun nedeni genellikle kulakta kalmış olan kir birikintileridir. Bu yüzden endişelenmeyin. Bebeğin kulağı veya kulakları testten geçmez ise  2.test için 1 hafta sonraya randevu verilmelidir .Bu sürede bebeğin kulağındaki kirleri gidermek için kulağa pamuk veya kulak çöpü ile müdahale edilmemelidir. Kirler kendi kendine kayıp olur ve kulak bu bir haftalık sürede gelişir.1 hafta sonra  yapılan testte eğer bebeğin 1 veya 2 kulağı tekrar geçmezse testten 2. Veya 3. Basamak işitme testi yapılan sağlık kuruluşlarına sevki yapılır.

 

Eğer bebeğin kulakları yapılan testlerin sonrasında testten geçmiş ise kulakların geçtiğine dair sonuç formunuzu almayı unutmayınız Eğer bebeğin kulakları yapılan testten geçmemiş ise sevk formunu almayı unutmayınız.

 

Bebeğinizin 1. Basamak işitme testinden geçememesi demek kulaklar kesinlikle duymuyor demek değildir. Üst testlere sevk edilerek daha doyurucu sonuçların alınması gereklidir.

 

Bebeğiniz ileride menenjit, ağrılı üst solunum yolları enfeksiyonları, ateşli havale gibi işitmeyi etkileyecek olumsuz faktörlerle karşılaşabilir. Ayrıca konuşma gelişimi, yaşından çok geride seyir ederse işitme testinin tekrarını talep ediniz.

İŞİTME TESTİ KİMLER TARAFINDAN UYGULANIR  

İşitme testi yeterli eğitime ve deneyime sahip yetkili sertifikalı sağlık personeli tarafından uygulanır.

İŞİTME TARAMA TESTİNİN UYGULANDIĞI ORTAM  

Test bu amaçla yapılmış; gürültüye ve kalabalıktan uzak,annenin bebeğini kolaylıkla emzirebileceği uygun bir odada yapılmalıdır.Bu odalar genellikle hastanelerde özel olarak ayrılmıştır.
 


Yazar Hakkında

gravatar
Bebek Gazetesi

BebekGazetesi.com